Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smyčcové kvarteto Precordi vzniklo kolem roku 2002 v Horním Jelení. Prvotním záměrem bylo nacvičit spolu se sólisty a sborem Rybovu Půlnoční mši – v té správné atmosféře, tedy v podání zmrzlých amatérů a rozladěných varhan.  

Protože některým hráčům nadšení vydrželo až do posvícení dalšího roku, kolegium hudebníků složené ze smyčců a dechových nástrojů nacvičilo na posvícenský koncert díla klasických skladatelů. 

Schopný dirigent a sbormistr Jakub Stratílek po další roky dodával vlastní, nebo upravené skladby, ze kterých se zrodila několikaletá spolupráce smyčcového kvarteta a ženského sboru Canto ex Corde.

„Smyčcové jádro“ hudebního tělesa se začalo scházet pravidelně a prozkoumávat moře materiálu, který byl pro kvarteto napsán. Základním kamenem byla díla Mozarta, skladby období baroka a renesance, Bachovy fugy ale i skladby pozdějších autorů – Jana Kuzníka a jiných.  

V současné době se snažíme proniknout i do hudby populární, melodií různých národů, filmové a muzikálové hudby apod. V rámci našich zkoušek se nebojíme použít i různé alternativní způsoby hry, jako například originální vydrnkání tónů korkovými špunty od vína na lahvové vývrtce.

Hrajeme s radostí a od srdce při různých příležitostech, např. koncerty klasické hudby, vernisáže, firemní rauty a jiné slavnostní události a obřady. Máme za sebou i realizaci zajímavých projektů, jako jsou večerní romantické koncerty při svíčkách, koncerty spojené s recitací, ale i koncerty populární hudby v netradičním spojení s bicími. Máme zkušenosti i z různých festivalů a jiných „zvučených“ akcí.

 

Název hudebního tělesa Precordi,  přeloženo z italštiny, znamená „z hloubi duše“ nebo také „z krajiny srdeční“.

Člověk, stejně jako smyčcový nástroj má duši, která je odpovědná za krásný zvuk nástroje. Hudba dokáže rozvibrovat lidskou duši  stejně jako smyčec struny houslí...